Tantum Verde vs. zamienniki

Tantum verde to jeden z popularniejszych preparatów na aptecznych półkach, zwłaszcza zimą – świetnie sprawdza się w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, ma zastosowanie zarówno w przebiegu infekcji bakteryjnych, jak i wirusowych. Z powodzeniem może być stosowany także na afty! Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające i znieczulające. Pacjenci sięgają po niego niejako automatycznie, bo ma swoją „renomę”, jest szeroko reklamowany i polecany przez lekarzy. Jest skuteczny, to nie ulega wątpliwości, ale warto wiedzieć, że jest alternatywa, w dodatku sporo tańsza.

Substancją czynną tantum verde jest chlorowodorek benzydaminy. W zamiennikach występuje dokładnie ta sama substancja czynna, w identycznym stężeniu. Wszystkie uwzględniają dawkowanie w grupach wiekowych <6 roku życia, w przedziale 6-12 rok życia oraz <12 roku życia. Czy są jakieś różnice? Rzućmy okiem na pełne składy:

TANTUM VERDE: 100 ml roztworu zawiera substancję czynną 0,15 g benzydaminy chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: glicerol, etanol 96°, metylu parahydroksybenzoesan, kompozycja smakowo-zapachowa miętowa, sacharyna, sodu wodorowęglan, polisorbat 20, woda oczyszczona.
SEPTOLUX: 1 ml roztworu zawiera substancję czynną: chlorowodorek benzydaminy 1,5 mg oraz substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan, sodu cyklaminian, glicerol, sodu wodorowęglan, polisorbat 80, etanol 96%, aromat mięty pieprzowej, kwas fosforowy stężony, woda oczyszczona.
HASCOSEPT: 100 g roztworu zawiera: substancję czynną: Benzydaminy chloroowodorek 0,15 g.
Substancje pomocnicze: błękit patentowy, żółcień chinolinowa, aromat miętowy, glicerol, etanol 96%, sacharyna, sodu wodorowęglan, metylu parahydroksybenzoesan, polisorbat 20, woda oczyszczona.
UNIBEN: Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek (1,5 mg na 1 ml leku)
Ponadto lek zawiera: glicerol, sacharynę sodową, sodu wodorowęglan, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan, polisorbat 20, aromat miętowy (Aromat „fresh peppermint’ 506041T), wodę oczyszczoną.

Jak widać preparaty różnią się zastosowanymi substancjami pomocniczymi. Czy ma to jakiś wpływ na działanie leku? Różne składniki, zastosowane w różnych proporcjach mogą powodować pewne różnice terapeutyczne, związane np. z długością utrzymywania się aerozolu na błonie śluzowej itd.

W związku z tym, że nie ma dwóch identycznych organizmów i nie da się dogodzić wszystkim na raz, są osoby, które o niczym poza Tantum Verde słyszeć nie chcą, bo w ich opinii to jedyny skuteczny lek. Są również takie, które nie widzą różnicy w konfrontacji Tantum Verde kontra zamiennik. Wreszcie są i takie, które wręcz wolą zamiennik, z różnych przyczyn, np. jak to bywa w przypadku Unibenu – przemawia za nim bardziej wyrazisty, miętowy, a zarazem słodki smak, często lepiej tolerowany przez dzieci.

Inne różnice? Opakowanie – znacznie delikatniej trzeba obchodzić się z Septoluxem czy Unibenem, niż z Tantum Verde czy Hascoseptem, ze względu na możliwe uszkodzenie końcówki dozującej. No i naturalnie cena – zamienniki kosztują +/- 50% ceny Tantum Verde.

Related Articles

Skomentuj