ANTYBIOTYK W ZAWIESINIE – jak przygotować?

Niemal każdy rodzic prędzej czy później będzie miał do czynienia z antybiotykiem w formie proszku bądź granulatu do sporządzenia zawiesiny. Jest to wygodna forma dla maluchów, które nie połkną jeszcze tabletki czy kapsułki, o wyrazistym smaku i zapachu. Niestety, w trakcie jej wykonywania łatwo o błędy. Nie mniej problemów nastręcza przechowywanie takich zawiesin. Odpowiednie przygotowanie i przechowywanie zawiesiny ma kluczowe znaczenie dla procesu leczenia – od tego zależy skuteczność terapii. Jak je sporządzać i przechowywać aby leczenie było skuteczne? Zapraszam!

Zawiesina powinna być przygotowana tuż przed rozpoczęciem terapii! Dlaczego? Ze względu na niewielką trwałość antybiotyku w wodzie!

W jaki sposób?

WSTRZĄŚNIJ BUTELKĄ z proszkiem/granulatem w celu „rozluźnienia proszku”, co ułatwi późniejsze zawieszenie go w wodzie i zapobiegnie tworzeniu się grudek

DODAJ ODROBINĘ WODY – proszek należy rozpuszczać w przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wodzie – tylko i wyłącznie takiej. Na tym etapie należy dodać jedynie część wody, poniżej kreski na butelce oznaczającej maksimum. Dopuszczalne jest dodanie całości wody od razu, natomiast nie jestem zwolennikiem tej metody – niezwykle ciężko jest wtedy równomiernie rozproszyć substancję

ENERGICZNIE WSTRZĄŚNIJ BUTELKĄ, ale tak naprawdę energicznie (! :)) w celu równomiernego zawieszenia substancji w wodzie. Jak długo? Do czasu aż znikną większe grudki substancji

ODSTAW NA MOMENT

DOPEŁNIJ WODĄ DO LINII – każdy lek tego typu na butelce bądź etykiecie posiada oznaczenie, najczęściej w postaci linii lub zagłębienia, określające ile wody należy dodać. Dobrze przyjrzyj się butelce – zła objętość wody = niewłaściwa dawka leku!

PONOWNIE WSTRZĄŚNIJ

ZWRÓĆ UWAGĘ NA PRZECHOWYWANIE – o tym za moment

UWAGA!

Podczas przechowywania, zawieszony proszek opada na dno butelki, co oznacza, że za każdym razem, przed podaniem dawki leku, należy wstrząsnąć butelką z przygotowaną zawiesiną, aby zapewnić równomierne rozproszenie substancji.

Większość opakowań zawiera kieliszek, strzykawkę bądź łyżeczkę ze skalą do odmierzania dawki zawiesiny. Zwróć uwagę na skalę – podana dawka musi być dokładnie taka, jaką zalecił lekarz i stosowana dokładnie przez tyle dni ile zalecił lekarz – jest bowiem dostosowana m.in. do wieku i wagi dziecka.

Zadbaj o równe odstępy czasowe pomiędzy dawkami!

dawki

Co to oznacza? Jeśli antybiotyk podawany ma być tylko raz dziennie, a pierwszego dnia dziecko dostanie go o 13, to już codziennie musi być podawany o tej samej porze. Trudniejsza sprawa jest w przypadku podawania leku kilkukrotnie w ciągu dnia – odstępy 12 lub 8-godzinny muszą być zachowane, nawet jeśli będzie wymagało to budzenia dziecka w nocy!

Nie ma potrzeby ogrzewania leku przed podaniem go dziecku, a już na pewno nie wolno ogrzewać i schładzać ponownie całej butelki z zawiesiną. Objętości leku podawane dzieciom są bardzo małe, a chłód dodatkowo delikatnie znieczuli gardło. W razie wątpliwości lepiej ogrzać przez kilka minut w temperaturze pokojowej pojedynczą dawkę leku, odmierzoną np. do strzykawki.

PRZECHOWYWANIE

Sprawa niezwykle istotna. Każde opakowanie leku zawiera szczegółowe informacje na temat przechowywania.

Okres ważności po sporządzeniu zawiesiny wynosi zwykle 7 lub 10 dni, wyjątkowo 14 dla leku AMOTAKS.

O ile przed sporządzeniem zawiesiny większość leków może być przechowywana w temperaturze pokojowej (do 25oC), to po sporządzeniu większość wymaga lodówki i temperatury 2-8oC!

Które z popularnych antybiotyków należy przechowywać w lodówce po sporządzeniu zawiesiny? Przykłady w tabeli poniżej.

zawiesiny

ZAWIESINY „WYJĄTKOWE”:

NYSTATYNA TEVA – wymaga lodówki zarówno przed, jak i po sporządzeniu zawiesiny
OSPEN 750 – gotowa! zawiesina doustna – bezwzględnie wymaga lodówki

Related Articles

1 Komentarz

  • Ewa Maj 10, 2017 03.59 pm

    Super pomysł 🙂 Szukałam właśnie informacji na temat tego, jak podać dziecku antybiotyk 🙂

    Reply 

Skomentuj