ACUSTIVUM = dobry słuch?

Siedzę w mieszkaniu, zajęta milionem spraw, gdy nagle do moich uszu dociera słowo „Acustivum”. „Cóż to jest?” – zastanawiam się tylko przez chwilę. Reklama szybko rozwiewa moje wątpliwości – suplement diety na dobry słuch…

Okazuje się, że aż nazbyt dobry słuch jest chorobą zawodową farmaceutów, którzy nazwę nowego specyfiku odnotują choćby nie wiem co się działa dookoła. To dowód na to, że Acustivum nie jest mi potrzebne, uff. Pierwsze co przyszło mi do głowy? „Aflofarm”. Jakieś było moje zdziwienie, gdy stary, poczciwy wujek Google odesłał mnie na stronę firmy Zdrovit! Przejrzałam ją dokładnie od A-Z i oto jakie wnioski mi się nasunęły. Zapraszam do lektury!

Producent informuje, że hałas, stres i starzenie się powodują przyczyniają się do pogorszenia słuchu. No zgoda, ale nie jest to specjalnie odkrywcze. Taka kolej rzeczy, a ta prawidłowość istnieje przypuszczam od początku istnienia świata i nie przypominam sobie, aby moi dziadkowie stosowali jakiekolwiek specyfiki na dobry słuch…

RZUĆMY OKIEM NA SKŁAD

Na początek ten pełny, obejmujący substancje pomocnicze, z opakowania leku:

Substancja wypełniająca: celuloza, kwas alfa-liponowy, ekstrakt z gryki (Fagopyrum Mill.), tlenek magnezu, ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), witamina E, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, otoczka (substancje zagęszczające: hydroksypropylometyloceluloza i polidekstroza, substancja wiążąca: talk, barwniki: E171 i E163).

E171 to nic innego jak dwutlenek tytanu, natomiast E163 to antocyjany – naturalne barwniki otrzymywane z owoców i warzyw. To akurat można zaliczyć producentowi na plus – postarał się o barwniki w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Składniki czynne:

acustivum

MIŁORZĄB – cudowna roślina, o licznych zastosowaniach. Można by o nich pisać i pisać. Dziś skupię się na niej tylko i wyłącznie w kontekście preparatu Acustivum. Miłorząb w jego składzie przyczynia się do lepszego słyszenia przyczynia się poprzez poprawę krążenia obwodowego. Lepszy przepływ krwi = lepsze ukrwienie ślimaka (części ucha wewnętrznego), a to skutkuje także redukcją szumów usznych i zawrotów głowy! Oprócz tego wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne.

Czy dawka jest wystarczająca? Nie jest zbyt duża. Badania, z którymi się zetknęłam, przeprowadzane były na dawce dobowej 180mg, czyli ponad dwukrotnie większej, a dawka zalecana zawiera się w przedziale 120-240mg przez minimum 6-8 tygodni.

GRYKA – oprócz działania antyoksydacyjnego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, także w obrębie ucha
MAGNEZ – wykazuje wpływ na układ nerwowy (w tym nerwy w układzie słuchowym).
WITAMINA E – jeden z najsilniejszych antyoksydantów

Producent sugeruje dawkowanie 2×1 tabletka. Ilości mg substancji w dawce dobowej przeliczyłam już w tabeli powyżej. Opakowania zawiera 56 tabletek, w związku z czym wystarczy na niespełna miesiąc (28 dni).
Cena za opakowanie: z tego co się zorientowałam, taka regularna, około 25 zł.

listen-1463095-640x480

Producent na stronie Acustivum.pl deklaruje, że zakup opakowania = zaproszenie na bezpłatne badanie słuchu. Pacjent otrzyma je w aptece, będzie musiał odesłać jakiś kupon? Tego jeszcze nie wiem, bo nie miałam opakowania fizycznie w ręce. W każdym razie już mniejszym druczkiem, pod spodem widnieje informacja, iż oferta jest limitowana – do wyczerpania zapasów promocyjnych opakowań suplementu.

Po wykonanych badaniach, o których także można poczytać na stronie produktu, specjalista ma wyjaśnić wyniki i w razie konieczności zaproponować pomoc w dobraniu aparatu słuchowego. Tak się składa, że jednym z partnerów akcji jest producent aparatów słuchowych. Nie mówię czy to dobrze, czy to źle. Lepiej, że jest taka akcja niż żadna, sugeruję jednak ewentualne dokładne zapoznanie się z propozycją specjalisty.

Działanie miłorzębu nie podlega wątpliwości. Wątpliwa jest kwestia standaryzacji (powtarzalności) dawki ekstraktu w preparacie (bynajmniej ja nie dotarłam do takiej informacji). Aby był korzystny efekt stosowania miłorzębu preparat należy brać co najmniej miesiąc, a najlepiej 3-6 miesięcy. Jest on stosunkowo bezpieczny, pod warunkiem, że jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Miłorzębu nie mogą stosować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe!!! Skonsultować z lekarzem powinny się osoby z chorobami serca, przyjmujące regularnie kwas acetylosalicylowy czyli m.in. aspirynę, acard, polocard, aspifox itp. Dlaczego? Może dojść do wydłużenia czasu krzepnięcia krwi i w związku z tym – krwotoków!

W temacie gryki – nie udało mi się dotrzeć do żadnych badań potwierdzających jej korzystny wpływ na narząd słuchu, zaś kwas alfa-liponowy – działanie antyoksydacyjne niewątpliwie wykazuje, czyli zmniejsza ryzyko uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych. Do tej pory funkcjonował głównie jako składnik preparatów dla diabetyków – stosowanych w związku z charakterystyczną dla cukrzycy polineuropatią. O czym warto wspomnieć? W preparatach dla diabetyków występuje w 3-6x większym stężeniu.

Magnez w postaci tlenku – czyli właściwie możemy go sobie darować – prawie nic się nie przyswoi. No i na koniec: witamina E. Czy potrzebne aż 100% dziennego zapotrzebowania w 2 tabletkach? Nie sądzę. Co prawda stosunkowo rzadko przedawkowanie daje jakieś poważniejsze objawy, ale jednak lista ewentualnych powikłań jest dość długa.

WARTO?

Ciężko powiedzieć. Skład nie powala na kolana. Można powiedzieć, że to miłorząb i tony antyoksydantów, bo z magnezu w takiej formie żadnego pożytku nie będzie. Witamina E w dużej ilości, gryka o słabo udokumentowanym działaniu, kwas alfa-liponowy z kolei w ilości zastanawiająco małej no i stary, poczciwy miłorząb. Moim zdaniem zawartości poszczególnych substancji (wyłączając witaminę E) są względnie niewielkie. Czy preparat da dobry efekt przy takim dawkowaniu jakie zaleca producent? Zaszkodzić nie zaszkodzi, ale o więcej się nie pokuszę. Zaczekam na opinie pacjentów.

* Zdjęcie główne pochodzi ze strony producenta http://zdrovit.pl/produkty/acustivum

Related Articles

4 komentarze

 • krystyna Kwiecień 13, 2017 03.50 pm

  Bardzo podobny skład, ale wzbogacony cytrynianem magnezu mają kapsułki Activlan. Według opinii które znalazłam na internecie są całkiem skuteczne.

  Reply 
  • Basia Lipiec 09, 2017 09.16 pm

   Pozytywne opinie ?Nie dajcie się nabrać , nie działa,brałam.

   Reply 
 • Wtajemniczony Luty 04, 2017 04.30 pm

  Ten suplement diety to tylko przykrywka…. w tej reklamie chodzi o dwa słowa: badanie słuchu…
  Za reklamą stoi zapewne jakaś firma zajmująca się sprzedażą aparatów słuchowych lub ich producent… A jako że aparaty są refundowane z NFZ a takich produktów nie wolno reklamować więc trzeba problem jakoś obejść. Zapraszasz na badanie… proste…. Każdy kto ma trochę wiedzy wie że większość niedosłuchów jest typu odbiorczego a te charakteryzują się tym że żadne cudowne suplementy nic nie pomogą…

  Reply 
 • laryngolog Październik 25, 2016 12.26 pm

  Stosuję lek u pacjentów z szumami usznymi i zdecydowana większość z nich ma zadowalającą poprawę w postaci zmniejszenia nasilenia szumów lub nawet ich ustąpienia. U kilku pacjentów doszło do zdecydowanej poprawy słuchu o 20dB na kilku częstotliwościach. Efekty nie są trwałe. Okresowo należy wracać do przyjmowania leku.

  Reply 

Skomentuj